Siirry sisältöön
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
  • Materiaalit
  • Toiminta
    • Opettajalle
    • Tutkijalle
    • Yleisölle
  • Konsortio
  • Ole yhteydessä
Generation AI
    • wpml-ls-flag
    • wpml-ls-flag
    • wpml-ls-flag
Generation AI
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
  • Materiaalit
  • Toiminta
    • Opettajalle
    • Tutkijalle
    • Yleisölle
  • Konsortio
  • Ole yhteydessä
[gtranslate]

Testi

Yleistä

3
  • Mikä on opetettava kone?
    • Mikä on opetettava kone?
    • Opetettava kone ja materiaalit perustuvat tutkimukseen
    • Testaa opetettavaa konetta oppilaiden kanssa

Käyttöohjeet

2
  • Opetettava kone
    • Ohjeita opetettavan koneen käyttämiseen: Thinglink
    • Ohjeita opetettavan koneen käyttämiseen: video

Esimerkit ja vinkit

2
  • Opetettava kone
    • Vinkkejä onnistuneen lopputuloksen saamiseen
    • Inspiroidu esimerkeistä!

Opetusmateriaalit

7
  • Opetettavan koneen opetusmateriaalit
    • Otetaan tekoäly haltuun yhdessä!
      • Johdanto
      • Ensimmäinen oppitunti: tekoälyn perusteet
      • Toinen oppitunti: Ideointi ja suunnittelu
      • Kolmas oppitunti: Projektityö
      • Neljäs oppitunti: Projektien viimeistely
      • Viides oppitunti: Projektien esittely
      • Kuudes oppitunti: Mitä opittiin?
View Categories
  • Koti
  • Materiaalit
  • Opetettava kone
  • Opetusmateriaalit
  • Opetettavan koneen opetusmateriaalit
  • Otetaan tekoäly haltuun yhdessä!
  • Toinen oppitunti: Ideointi ja suunnittelu

Toinen oppitunti: Ideointi ja suunnittelu

Arvioitu lukuaika tai opetukseen kuluva aika: 2 minuuttia

Oppitunnin tavoitteet

  • Ideoida, suunnitella ja toteutettaa oma luokittelijasovellus opetettavaa konetta käyttäen
  • Syvennetään ymmärrystä koneoppimisen keskeisistä käsitteistä ja menetelmistä
  • Tukea oppilaan luovia valmiuksia, osallisuutta ja toimijuutta yhteisöllisessä projektityössä

Keskeiset käsitteet

  • Tekoäly, koneoppiminen, data, opetusdata, sovellus, luokittelija, luokka, varmuus, hauraus

Tarvikkeet:

  • Tietokone/tablet per ryhmä
  • Opetettava tietokone sovellus: https://tm.generation-ai-stn.fi
  • Suunnittelu ja kehittäminen tehtävä tulosteena (pdf) tai muokattavana word doc tiedostona. Esimerkkivastaus word tiedostona.

Työskentelytapa:

  • Pienryhmä- tai parityöskentely

Tehtävä: inspiroidu esimerkeistä ja ota mallia!

Työskentelytapa: työskennelkää pienissä ryhmissä tai pareittain

Edellisellä kerralla tutustuitte opetettavan koneen toimintaan ja teitte yksinkertaisen luokittelijan. Tällä kertaa aloitetaan projekti, jossa tehdään luokittelija joka ratkaisee jonkin käytännön ongelman tai haasteen. Sitä ennen on kuitenkin aika perehtyä esimerkkeihin.

Tehtäväsi on tutustua neljään erilaiseen luokittelijaan. Jos sinulla ei ole paljoa aikaa käytettävissä, ole hyvä ja katso vain pelkät videot. Jos sinulla on käytettävissä enemmän aikaa esimerkkeihin tutustumiseen, voit myös avata ne koneellesi tai mobiilialitteellesi. Katso alta eri vaihtoehdot.

  1. Katso videot. Videoissa selitetään kuinka kukin luokittelijaesimerkki toimii (tämä on pakollinen tehtävä, kohdat 2-4 ovat lisätehtäviä)
  2. Käynnistä ja tutki. Tämän avulla voit kokeilla itse esimerkkiluokittelijaa ja muokata sitä kuinka haluat. Huom! ympäristösi on vieras, joten kone ei välttämättä toimi kunnolla (se on hauras) – sinä voit korjata asian muokkaamalla opetusdataa.
  3. Tallenna luokittelija koneellesi (lataa .zip tiedosto). Tiedoston voi avata myöhemmint tyhjään opetettavaan koneeseen ”avaa” toiminnolla.
  4. Lue QR-koodi puhelimellasi tai tabletillasi (suurenna se ensin napauttamalla) ja testaa kuinka luokittelija toimii puhelimessa!
Esimerkki: Puiden tunnistaja

Onko puu mänty, kuusi vai koivu? Puun tunnistaja on opetettu tunnistamaan nämä kolme puulajia. Luokittelija toistaa lyhyen videon tunnistettuaan puun.

Käynnistä ja tutki
Lataa .zip tiedosto
Esimerkki: Vaatteet sanoiksi

Hanska, pipo vai kengät? Vai ei mitään? Tässä yksinkertaisessa esimerkissä ääni kertoo mitä millekin asusteelle tulee tehdä. Esim. kun luokittelija tunnistaa pipon, sovellus lausuu ”pipo päähän”

Käynnistä ja tutki
Lataa .zip tiedosto
Esimerkki: Ilmeiden tunnistaja

Onko kasvoilla hymy, irvistys, mutrusuu vai neutraali ilme? Hymiö sen kertoo! Tämä luokittelija on opetettu erilaisilla kasvojen ilmeillä. Kun kone tunnistaa ilmeen, se reagoi siihen hymiöllä.

Käynnistä ja tutki
Lataa .zip tiedosto
Esimerkki: Vihainen käsi

Voiko käsi olla vihainen? Tai oikeastaan kyseessä on kädellä esitetty hahmo – kun luokittelija tunnistaa käden olevan ”suu” se toistaa sähisevän äänen. Kun käsi on nyrkissä, luokittelija toistaa tyytyväiseltä kuullostavan äänen.

Käynnistä ja tutki
Lataa .zip tiedosto

Tehtävä: suunnitelkaa ja toteuttakaa pienissä ryhmissä oma luokittelija

Työskentelytapa: pareittain tai pienissä ryhmissä

On tärkeätä, että käytätte työskentelyn tukena tehtävälomaketta*. Se sisältää työskentelyä helpottavia ohjaavia kysymyksiä ja ohjaa kirjaamaan ylös suunnitteluprosessin etenemistä sekä kirjaamaan ylös havaintoja luokittelijan toiminnasta.

*Jos sinulla ei ole tehtävälomaketta, saat sen tästä: tuloste (pdf) tai muokattava word doc. Esimerkkivastaus word tiedostona.

Aloitus

Tehtävä aloitetaan keskustelemalla esimerkkivideoista! Millaisia luokittelijoita ne olivat? Kuinka ne toimivat? Millainen voisi olla ryhmän oma luokittelija? Tavoitteena on yhteisen keskustelun kautta valita oma idea, jota ryhmä lähtee yhdessä kehittämään eteenpäin

Esitelkää ryhmänne idea opettajalle, joka arvioi voiko sen toteuttaa Opetettava kone sovelluksella.

Luokittelijan suunnittelu (vaiheet 1-3)

Kun opettaja on hyväksynyt idean, voidaan sovellusta lähteä suunnittelemaan tarkemmin.

Huom! Suunnittelua EI kannata tehdä ilman tehtävälomaketta, jonka opettaja jakaa oppilaille joko sähköisesti tai tulosteena (tämän sivun yläosassa on linkit)

Lomakkeessa kysytään mm. Minkä ongelman luokittelijanne ratkaisee? Millaista opetusdataa tarvitsette, jotta saatte opetettua tekoälyn? Seuratkaa tehtävälomakkeen kysymyksiä ja vastatkaa niihin samalla kun käytätte Opetettava kone-sovellusta (paina nappia, jos kone ei ole vielä käynnissä)

Käynnistä opetettava kone

ps. Muista tallentaa työnne (opetettavan koneen tallenna painike). Työ tallentuu käyttämääsi laitteeseen. Siirrä se toisaalle ennen kuin palautat kannettavan tai tabletin.

Luokittelijan kehittäminen ja testaaminen (vaiheet 4-5)

Tässä vaiheessa sovellusta testataan ja kehitetään. Pohtikaa ryhmässä sovelluksen toimivuutta, esim. opetusdatan ja opetetun mallin toimivuuden suhdetta. Voisiko koneen toimintaa selittää se, millaista opetusdataa on luotu? Kehitä konetta eteenpäin, kunnes se toimii mielestäsi riittävän hyvin.

Muista täyttää tehtävälomaketta ja vastata sen kysymyksiin luokittelijaa kehittäessänne!

Sovelluksen suunnittelu ja kehittäminen

Sovellus on se osa opetettavaa konetta, jossa suunnitellaan mitä kone tekee havaitessaan esim. kissan (eläinluokittelija). Naukuuko kone? Tuleeko siihen kissan kuva? Pitäisikö siinä lukea kissa?

Tekeekö sovellus sitä mitä haluatte? Miksi tai miksi ei?

Muista täyttää tehtävälomaketta ja vastata sen kysymyksiin myös sovellusta kehittäessänne!!

Suurenna kuva klikkaamalla sitä
Updated on 22.4.2025

Mitä mieltä olet tästä sivusta?

  • Happy
  • Normal
  • Sad

Jaa tämä sivu

  • Facebook
  • X
  • LinkedIn
  • Pinterest
Ensimmäinen oppitunti: tekoälyn perusteetKolmas oppitunti: Projektityö

Powered by BetterDocs

  • Etusivu
  • Ajankohtaista
  • Materiaalit
  • Toimintakoe
  • Konsortio
  • Ole yhteydessä

© 2026 Generation AI - WordPress-teema suunnittelijalta Kadence WP

  • Saavutettavuusseloste
  • Tietosuojaseloste
Generation AI
Hallinnoi suostumusta
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Asetukset
Tekninen tallennus tai pääsy on tarpeen laillisessa tarkoituksessa sellaisten asetusten tallentamiseen, joita tilaaja tai käyttäjä ei ole pyytänyt.
Tilastot
Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan tilastollisiin tarkoituksiin. Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan anonyymeihin tilastollisiin tarkoituksiin. Ilman haastetta, Internet-palveluntarjoajasi vapaaehtoista suostumusta tai kolmannen osapuolen lisätietueita pelkästään tähän tarkoitukseen tallennettuja tai haettuja tietoja ei yleensä voida käyttää tunnistamaan sinua.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.
  • Hallitse vaihtoehtoja
  • Hallinnoi palveluita
  • Hallitse {vendor_count} toimittajia
  • Lue lisää näistä tarkoituksista
Näytä asetukset
  • {title}
  • {title}
  • {title}
Vieritä ylös
  • Suomi
  • Svenska (Ruotsi)
  • English (Englanti)